U Edukativnom centru – Kuća Sloboda, dijelu Spomeničkog kompleksa Tunel D-B, večeras je svečano obilježena 31. godišnjica prokopavanja i puštanja u funkciju Tunela spasa, kojim je građanima Sarajeva otvoren put ka slobodnoj teritoriji. Ovaj događaj koji je okupio brojne zvanice i učesnike njegove izgradnje, bio je i prilika za promociju novouređenog Edukativnog centra na dobrinjskoj strani tunela, namijenjenog edukativnim aktivnostima i radionicama za mlade, gdje će na interaktivan način imati priliku da nauče bitne činjenice o najtežem periodu u modernoj historiji naše Domovine.
Program je započeo himnom Bosne i Hercegovine, učenjem fatihe i odavanjem počasti svim stradalim građanima i svima onima koji su svoje živote ugradili u temelje države, a potom su okupljeni pogledali dva kratka filma - arhivske snimke koje prikazuju kako su građani Sarajeva preživljavali opsadu te snimak koji prikazuje Rašida Zorlaka, idejnog tvorca i pokretača izgradnje sarajevskog ratnog tunela, poznatijeg kao Tunel spasa, iz 1993. godine. Na snimku su zabilježene njegove riječi - Vi ste svjedoci historijskog trenutka kada vam želim saopćiti da je dana 30. 7. 1993, tačno u 20.50 sati Sarajevo deblokirano putem tunela koji je povezao Dobrinju i Butmir ispod aerodromske piste – ponosan je bio te teške ratne godine Zorlak.
Prisutnima se nakon projekcije obratio Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Omer Osmanović - Ovaj film je sve rekao, zna se ko su zaslužni ljudi. Laički bih za Tunel rekao - čudo bosanskog otpora, a inžinjeri bi rekli da je ovo perfektno isprojektovan i isplaniran poduhvat i možda, da je negdje drugo napravljen, za njega bi se dobila Nobelova nagrada.
Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić, zahvalio se okupljenima i naglasio važnost očuvanja sjećanja - Memorijalni centar Sarajevo će nastaviti da svojim projektima i aktivnostima zaštićuje ovaj spomenički kompleks i da educira nove generacije o objektima, mjestima i naročito ljudima koji su svoje živote ugradili u njihovu bolju budućnost – riječi su direktora Kulanića.
Nikola Ostojić iz Spomeničkog kompleksa D-B predstavio je radionicu Dorodango kugli, inspirisanu drevnom japanskom tehnikom - Dorodango kugle su simbol povezanosti sa zemljom, a naš cilj je povezati mlade generacije s važnom historijom ovog mjesta.
Obilježavanje godišnjice uključivalo je izložbu radova učenika srednjih škola i studenata na temu opsade Sarajeva, te novu muzejsku postavku inspirisanu Dorodango tehnikom. Ostojić je najavio da će postavka sadržavati simboličnih 800 kugli, što je broj metara dužine Tunela spasa.
Kustosica muzeja Tunel D-B, Belma Ćuzović, istaknula je da je adaptacija objekta Edukativnog centra još jedan korak ka unapređenju memorijalizacije ovog za grad Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu značajnog kompleksa, koji svjedoči snazi bosanskog čovjeka, njegovoj volji da opstane, preživi i bude slobodan.
Historijski značaj Tunela spasa
Od početka opsade Sarajeva postalo je jasno da će se morati pronaći način da se grad spoji sa slobodnom bosanskom teritorijom pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine. Građani Sarajeva su improvizacijama nadomještali ono što im je nedostajalo, ali nisu mogli nadomjestiti slobodu. Jedina šansa za komunikaciju sa ostatkom slobodne teritorije bila je preko aerodromske piste koju su nadzirale snage UN-a. Pod svjetlima UN reflektora, agresor je ubio preko 300 ljudi i ranio dvostruko više. Svake večeri neko bi poginuo pretrčavajući 450 metara aerodromske piste u nastojanju da se domogne slobodne teritorije ili prenese prijeko potrebnu hranu i lijekove u grad.
Prokopavanje tunela bila je prekretnica koja je odredila daljnji tok odbrane od agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Izgradnjom tunela, Sarajevo je dobilo svoj jedini ulaz i izlaz iz grada. Kroz gotovo dvije godine korištenja Tunela spasa, zabilježeno je oko 2 miliona prolazaka, te su kroz njega unošeni municija, naoružanje, medicinska oprema i lijekovi, nafta i hrana za građane.Tunel D-B ostaje neprocjenjiv podsjetnik na snagu i odlučnost građana Sarajeva.
Kao jedina veza grada sa svijetom izvan opsade, on je simbol nade i pobjede nad agresijom.
Comments